Det er Festuge og solen skinner. Det er onsdag og klokken er 19.00. Det er nu det sker! På torvet slipper Den Ny Opera og Esbjerg Ensemble musikken, sangen og de sydlandske passioner løs i skærsommerluften. Der er en skøn og stolt tradition. Det er Esbjerg Festuges klassiske højdepunkt. Det er Opera på Torvet!
Komponister som Mozart, Verdi, Puccini, Bizet, og Bernstein leverer noderne, sangerne Frederikke Kampmann, Julie Husballe Hansen, Anders Kampmann og Jens Søndergaard synger dem, Jakob Næslund Madsen er konferencier, Lars Ole Mathiasen dirigerer et udvidet Esbjerg Ensemble, og vejrguderne har indkaldt alt disponibelt mandskab.
Så nu er det bare om at find tæppet, osten og rødvinsflasken frem og skynde sig ned på torvet, for hvis vi kender esbjergenserne ret, så bliver der rift om pladserne.